O filme

O diele

Tanec medzi črepinami je pôvodný slovenský hudobno-tanečný film. Príbeh muža v zrelom veku, ktorý znovu prežíva významné okamihy svojho života, zhmotňuje svoje sny, túžby a predstavy. Krehkosť lásky, sila túžby, bolesť odvrhnutia, horkosť i krása poznania, aj nerovný boj so smrťou i sebou samým – silné emócie sú pretavené do temperamentných i poetických tanečných obrazov. Charizmatická osobnosť Mareka Ťapáka, úžasné zábery slovenskej prírody, podmanivá hudba a interpretačné tanečné majstrovstvo vytvárajú jedinečnú snímku, z ktorej srší neskrotná energia.

Od divadla k filmu

K myšlienke filmového spracovania príbehu viedla komornejšia verzia divadelného predstavenia. Tanec medzi črepinami bol pôvodne scénickou freskou, vytvorenou na počesť 80. narodenín Martina Ťapáka, rodáka z Liesku, ktorý syna Mareka odmalička viedol k láske ku všetkému ľudovému. Folklórny tanec je pre Mareka Ťapáka niečím podobným ako herectvo – veľkou láskou i chlebíkom. So scénickým programom /v choreografii Ervína Vargu /mal obrovský úspech nielen doma a v Európe, ale aj v USA. Námet a scenár sú dielom Mareka Ťapáka.
V režisérskom debute, ktorý je netradične a moderne vystavaný, hrajú neherci – folkloristi, ktorí tancovali v Lúčnici alebo v SĽUKu. Jedinou herečkou, okrem Mareka Ťapáka, je Anna Javorková.
Film ponúka fascinujúci tanečný zážitok , spojený so strhujúcou hudbou, tempom, podmanivým rytmom a úžasnými výkonmi interpretov. Filmové obrazy spolu vytvárajú fascinujúcu mozaiku života a poskytujú divákovi možnosť intenzívne precítiť jedinečnosť filmového zážitku.

Hudba

Pod hudbu vo filme sa podpísali skupina Banda, Samo Smetana, Tono Popovič, Stano Palúch, Jaroslav Stráňavský a výber skladieb od zahraničných autorov ako sú Lajko Félix, maďarský virtuózny huslista a skladateľ world music, Joszko Broda, poľský multiinštrumentalista, Nikola Parov, bulharský skladateľ a multiinštrumentalista, Zbigniew Namysłowski a Jan Karpiel, poľskí jazzoví hudobníci, maďarská folková skupina Muzsikás, Tonyho Gatlif, alžírsky režisér a hudobník, Ferenca Kiss, maďarský huslista a Papp István Gázsa, maďarský huslista so svojou skupinou, venujúcou sa rómskej ľudovej hudbe.

Jaroslav Stráňavský je producentom a zberateľom slovenskej ľudovej a vážnej hudby, Stano Palúch je fenomenálny slovenský huslista, univerzálny hráč, bravúrne sa orientujúci vo swingu, fusion, world music aj v ľudovej hudbe a všestranný Tono Popovič, dirigent, aranžér, hudobný producent je autorom niekoľkých skladieb z filmu, jedna z nich „Svätojánska noc“ je súčasťou filmového traileru. Tono je zároveň hudobným režisérom projektu a kreatívnym producentom, ktorý svojim perfekcionalizmom strážil všetky dôležité detaily realizácie filmu.

Banda je world music skupina, ktorej najväčším inšpiračným zdrojom je autentická ľudová hudba. Vznikla v roku 2003, pôsobí v Bratislave, jej členovia však pochádzajú z rôznych kútov Slovenska. V základnej zostave sú piati, Samo Smetana, Alžbeta Lukáčová, Ivan Hanula, Peter Obuch a Igor Ajdži Sabo (od roku 2010 aj speváčka Eva Brunovská ), ale počet nimi používaných nástrojov je viac ako dvojnásobný. Okrem výrazného speváckeho prejavu využívajú vo filme Tanec medzi črepinami tradičné akustické nástroje. Na jednej z nahrávok použitých vo filme spolupracujú so ženskou speváckou skupinou Trnki. Ľudovú pieseň ponúkajú v originálnych aranžmánoch, pričom nové prvky hľadajú hlavne v oblasti rytmu a harmónie. Hudobníci z Bandy majú s folklórom, ale aj s inými žánrami dlhoročné skúsenosti a dokážu nachádzať medzi nimi rôzne prekvapivé spojitosti. Podľa etnomuzikologičky Ľubice Záborskej sú najtvorivejšou world music kapelou na Slovensku.

SlovakEnglishGermanFrenchChinese (Simplified)Spanish