Rozhovor s Annou Javorkovou

Svoje úlohy si starostlivo vyberáte. Čo rozhodlo, že ste prijali ponuku od Mareka Ťapáka do filmu Tanec medzi črepinami?

Dávnejšie sme spolu s Marekom skúšali divadelnú hru a on mi pri tej príležitosti rozprával o svojom pripravovanom scénickom projekte Tanec medzi črepinami a o lyrických textoch Daniela Heviera, ktoré som mu napokon aj nahovorila. Keď som uvidela prvú formu tohto predstavenia, s obdivom som sa prizerala, ako Marek zapadol medzi mladších kolegov a ako stále dobrý tanečník zrealizoval svoj sen.  Po divadelných úspechoch prišiel s nápadom natočiť film s touto témou a ja som ho v tejto myšlienke podporila, pretože film tohto žánru sa v slovenskej kinematografii veľmi dlho neobjavil. Mám ho rada ako človeka, kolegu, herca a fandím mu.

Vaša rola nie je tanečná, zato však  fyzicky mimoriadne  náročná.  Ako spomínate na nakrúcanie?

Pre mňa samotné nakrúcanie nebolo náročné, cítila som sa príjemne medzi ľuďmi, ktorí Marekovu myšlienku realizovali, pár dní som s nimi strávila v krásnej prírode. Myslím si, že pre ostatných účinkujúcich to bolo oveľa náročnejšie, ale hravo to zvládali.

Tanec medzi črepinami nie je Váš prvý tanečný projekt, účinkovali ste v inscenácii Jána Ďurovčíka Bolero.  V kultovom muzikáli Na skle maľované ste naplno zažiarili v jednej z hlavných postáv. Je Vám tanec a pohyb blízky?

Vzhľadom na to, že nie som rodený tanečník, len verný fanúšik tohto krásneho pohybu, tanec ma fascinuje a je mi jedno, či je to tanec moderný, klasický, alebo ľudový. Obdivujem všetkých, ktorí dokážu tancovať s ľahkosťou a s vášňou.  Keďže v mojom prípade zostalo iba pri obdive, som rada, že sa tanca  môžem dotknúť prostredníctvom herectva a ďakujem za každú takúto príležitosť.

Ste najmä divadelná herečka, zároveň ste stvárnili množstvo filmových postáv, kde sa cítite lepšie – na javisku alebo pred kamerou?

Neuprednostňujem ani jedno ani druhé, na javisku sa cítim výborne  a ak je práca pred kamerou zaujímavá a zmysluplná, takisto.

Keď ste v úlohe filmovej diváčky, aké filmy vyhľadávate, čo od nich očakávate?

Rada si pozriem dokumenty a kvalitné hrané filmy s klasickým zameraním. Vyberám si ich podľa témy, filmy určené pre náročnejšieho diváka a aj podľa hereckého obsadenia, ktoré predpokladá záruku kvality a dobre spracovaného diela.

SlovakEnglishGermanFrenchChinese (Simplified)Spanish