Rozhovor s Marekom Ťapákom

Kedy sa zrodila Vaša myslienka nakrútiť tanečný film a čo bola prvá inšpirácia k nemu?

Na samom začiatku bola veľká chuť tancovať. Keďže som na strednej škole tri roky tancoval v Lúčnici, spolu s priateľom Ervinom Vargom sme začali rozmýšľať o projekte, v ktorom by som využil svoje zanietenie pre tanec. To bolo na jar 2005, potom prišla moja tanečná príprava a až potom sme začali oslovovať  tanečníkov. Premiéra inscenácie Tanec medzi črepinami sa konala na jar 2006. Musím sa však priznať, že môj návrat k tancu bol pre mňa ťažký a veru aj bolestný.

S myšlienkou urobiť z tanečného predstavenia film prišiel Palo Barabáš, ktorý mi do predstavenia požičal svoje zábery tatranskej prírody a poznamenal: „ z toho by mohol byť zaujímavý film odohrávajúci sa celý v prírode“.  A tak sa to začalo…

Ako vznikol názov filmu?

Moja predstava bola spojiť tanec s mojimi hereckými skúsenosťami a využiť i silu poetického slova. Aj preto som oslovil môjho priateľa Dana Heviera o textovú časť a práve on prišiel s nápadom názvu TANEC MEDZI ČREPINAMI, tanca nad čriepkami života, čriepkami spomienok, asociácií – vychádzajúcich z hĺbky pamäte.

Nakrúcali ste v rôznych zákutiach Slovenska. Máte k týmto lokáciam zvláštny vzťah?

Slovensko je nádherná krajina, ktorá na relatívne malom priestore ponúka toľko odlišností, kontrastov, čarovných zákutí, až sa človeku zatajuje dych. Na obhliadky lokácií som sa vždy tešil, pretože prinášali príležitosť objavovať krásy krajiny. Roháče, Šútovský vodopád, Súľovské skaly, skanzen pri Martine a v Zuberci, poloostrov Veľký Lél s tristo ročnými dubmi a šesťsto ročnými vŕbami či fantastická zemianska kúria vo Vyšnom Kubíne. S každou lokáciou sa mi spája aj vôňa tohto priestoru a zostane to tak vo mne naveky.

Podľa čoho ste vyberali do filmu interpretov?

Mal som na výber dve možnosti – buď do postáv vyberiem hercov a budeme sa spolu s nimi trápiť s tancami a s choreografiami, alebo tanečníkov a potrápime sa s hereckými scénami. Vybral som si druhú a schodnejšiu možnosť a obsadil som špičkových tanečníkov, ktorí aj typologicky spĺňali moje predstavy. Napokon sú to tiež interpretační umelci, takže s emocionálnou stránkou stvárňovaných postáv majú svoje skúsenosti. Som presvedčený, že to bola správna voľba.

Film má osobitú atmosféru a dynamiku aj vďaka hudbe skupiny Banda. Poznáte sa aj z iných projektov? Ako prebiehala spolupráca s nimi?

So Samom Smetanom a skupinou Banda som sa zoznámil cez spomínaného Ervina Vargu a hneď si ma získali ako ľudia i ako muzikanti svojim pohľadom na interpretáciu folklórnej hudby. Pracovať s nimi bola radosť. Mimochodom, mal som to obrovské šťastie, že všetci spolupracovníci v štábe boli naozaj pre film zapálení, tak sa bežne stávalo, že ktosi utrúsil „ dúfam že tento film a nakrúcanie sa nikdy neskončí.“ Nuž napokon to trvalo tri roky .

Vo filme je veľa obrazov, nakrútených v drsnom teréne i podnebí. Ako si spomínate na nakrúcanie? Prekvapilo Vás niečo?

Nakrúcanie bolo vždy náročné, nielen z časového harmonogramu, ale i realizáciou choreografií v netanečnom prostredí a samozrejme i kondične. Zlúčiť toto všetko kládlo obrovskú náročnosť na prípravu a disciplinovanosť intreprétov a samozrejme i na mňa. Kondičná príprava bola len jedna z príprav, ktorú som musel absolvovať. Ale opäť musím povedať , že som mal okolo seba úžasných ľudí – Tona Popoviča, Petra Bencsíka, Ondra Mlynárika, Stana Marišlera, Maťa Urbana, to bola polovica úspechu. Vtedy zvládnete i stres, tlak, únavu, dokonca sa na ňu tešíte. Emocionálnym základom bola skutočná RADOSŤ z toho čo robíme a verím že sa to z filmu prenesie aj na diváka.

Aké posolstvo by ste chceli cez Tanec medzi črepinami sprostredkovať divákom?

Žijeme v tomto priestore so svojimi dejinami, kultúrou, tradíciou, jazykom – tým všetkým, čo tvorí to, z čoho vychádzame. Folklór ako ľudové umenie v celej svojej šírke je stále živé a má čo povedať aj v dnešnej dobe.

Išli by ste opäť do filmového projektu? Bol by to opäť tanečný film?

Realizácia filmu Tanec medzi črepinami bola nezaplatiteľná skúsenosť. Môj budúci film bude príbehový, so silnými tanečnými prvkami.

SlovakEnglishGermanFrenchChinese (Simplified)Spanish